Organizacja konferencji to spore wyzwanie, które wymaga odpowiedniego przygotowania merytorycznego. Odpowiedni harmonogram wydarzenia, dogodny termin i wygodna lokalizacja to absolutnie obowiązkowe pozycje, o których należy pamiętać. Jak zorganizować dobrą konferencję? Oto kilka cennych porad.
Opracuj ogólną koncepcję wydarzenia
Przygotowanie konferencji krok po kroku warto rozpocząć od opracowania odpowiedniej koncepcji, wedle której będziemy planować całe wydarzenie. Na tym etapie powinniśmy ustalić profil odbiorcy docelowego naszej konferencji. W zależności od rodzaju i tematyki eventu oraz prognozowanej liczby uczestników, będziemy musieli podjąć odpowiednie decyzje w kwestii stworzenia harmonogramu, doboru lokalizacji, czy też cateringu. Warto również pamiętać o tym, by nie dodawać do całego wydarzenia zbędnych prelekcji, czy przerywników czasowych. Jeżeli stoisz przed pytaniem, jak zorganizować konferencję naukową, skup się wyłącznie na tym temacie, nie mieszając w to aspektów rozrywkowych.
Wybierz odpowiednie miejsce
Często kluczowym aspektem, który zadecyduje o stopniu zadowolenia uczestników konferencji, może być jej lokalizacja. Warto, aby wydarzenie odbywało się w miejscu, do którego łatwo dojechać - chociażby komunikacją miejską, albo własnym środkiem transportu. Z tego względu, jeżeli zastanawiamy się, jak przygotować konferencję, warto postawić na lokalizacje leżące blisko centrów miast. Niebanalnym aspektem jest też standard wyposażenia obiektu. Przykładowo w gorącym, letnim okresie czasu, warto skorzystać z klimatyzacji, która znacząco zwiększyć komfort. W przypadku, gdy konferencja potrwa dłużej niż jeden dzień, dobrym rozwiązaniem będzie organizacja wydarzenia w hotelu, gdzie goście będą mogli wygodnie odpocząć.
Starannie rozplanuj harmonogram
Każdy, kto stoi przed pytaniem, jak przygotować konferencję naukową, z pewnością zastanawia się, jak rozplanować całe wydarzenie. Na tym etapie, gdy podejmujemy temat, jakim jest konferencja jak zorganizować, decydujemy o całkowitym planie eventu. W tym miejscu należy zaplanować poszczególne segmenty konferencji. Warto uwzględnić przy tym przerwy, które powinny mieć miejsce stosunkowo często, na przykład co półtorej godziny. Istotnym aspektem jest także przedział czasowy na posiłek. W zależności od preferencji może być to danie obiadowe albo przekąski, na przykład w formie ciast. Nie warto upychać w harmonogramie zbyt wielu segmentów konferencji. Warto bowiem pozostawić pewien margines czasowy na wypadek ewentualnych problemów technicznych, które mogą opóźnić całe wydarzenie.
Zadbaj o odpowiedni sprzęt
Jeżeli podczas konferencji będzie wyświetlana prezentacja, z pewnością konieczne będzie wyposażenie sali w projektor oraz ekran. Często przydatny może okazać się także system nagłośnienia, wyposażony w mikrofony dla prelegentów. Nie bez znaczenia dla odbioru całej konferencji jest komfort i wygoda, jaką mogą (ale nie muszą) oferować krzesła, czy fotele. Wielogodzinne siedzenie na niewygodnym, twardym siedzisku może skutkować bólem kręgosłupa.
Udana konferencja - jak zorganizować?
Jak widać, przygotowanie konferencji krok po kroku nie musi być wyjątkowo skomplikowane. Warto podejść do całego procesu organizacyjnego na spokojnie, dokładnie analizując potrzeby uczestników i dostosowując plan wydarzenia oraz inne aspekty tak, aby zapewnić im jak największą wygodę. Jeżeli uda Ci się przejść przez każdy z powyższych etapów, dowiesz się, jak zorganizować dobrą konferencję, która zbierze pozytywne opinie!