img

Fotografia eventowa. Złap najlepsze momenty

Od starożytności ludzie próbowali uchwycić wspomnienia za pomocą obrazów. Mieliśmy instynktowną motywację do dokumentowania codziennego życia i przełomowych momentów. Przez wiele lat próbowano uprościć ten proces. Obecnie doświadczamy prawdziwej rewolucji w tej dziedzinie. Regularnie wykonujemy i udostępniamy zdjęcia w mediach społecznościowych. Fotografia eventowa stała się zaś nieodłącznym elementem różnego rodzaju wydarzeń. Termin fotografia eventowa obejmuje szeroki zakres działalności. Imprezy firmowe, konferencje, wycieczki, wesela, przyjęcia urodzinowe, imprezy sportowe, koncerty itd. Profesjonalne fotografowanie tych wszystkich tych wydarzeń wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Oto kilka porad dla fotografów eventowych:

Zbadaj teren

Przyjedź na miejsce imprezy przed jej rozpoczęciem. Znajdź miejsca, które będą najlepsze do robienia zdjęć. Sprawdź, jaką rolę będzie odgrywać oświetlenie. Określ położenie dużych okien lub innych źródeł światła. Zbadaj także samo wydarzenie. Jeśli event ma stronę internetową, a jest to coraz powszechniejsza praktyka, zapoznaj się z nią. Dowiedz się, gdzie będą odbywały się najważniejsze wydarzenia w ramach imprezy i gdzie będą przebywać najważniejsi goście. Nic nie jest bardziej frustrujące, niż zastanawianie się, gdzie powinieneś być, gdy impreza trwa w najlepsze.

Pytaj, pytaj i jeszcze raz pytaj

Jeśli jesteś zatrudniony, aby obsługiwać określone wydarzenie, przeprowadź szczegółową rozmowę ze zleceniodawcą. Każdy klient może mieć własne oczekiwania, co do kształtu współpracy oraz własną wizję zdjęć z imprezy, która niekoniecznie musi pokrywać się z Twoimi pomysłami. Dlatego zapytaj czy zleceniodawca jest zainteresowany określonym rodzajem zdjęć i czy są jakieś zdjęcia, na których mu szczególnie zależy. Dowiedz się, w jaki sposób masz dostarczyć zdjęcia. Nie bój się zadawać pytań. Organizatorzy wydarzenia odbiorą to, jako przejaw profesjonalizmu.

Stwórz plan gry

Zanim pójdziesz na wydarzenie, opracuj plan gry. Fotografia eventowa jest jak sport. Możesz kontrolować pewne rzeczy, ale wiele pozostanie i tak poza Twoją kontrolą. Jeżeli przygotujesz się odpowiednio, będziesz mieć większe rozeznanie w sytuacji i szybciej zareagujesz na określony rozwój wydarzeń. Przebieg różnego rodzaju imprez jest bardzo dynamiczny. To właśnie sprawia, że fotografia eventowa jest ekscytująca. To nie jest fotografia studyjna, w której wszystko jest pod twoją pełną kontrolą. 

Zobacz również