img

Komunia czy mały ślub?

Pojawia się coraz więcej firm, które oferują swoje usługi w zakresie organizacji Komunii Świętej. Kiedy przelejemy na ich konta odpowiednią sumę pieniędzy, radzą, w jaki sposób zorganizować ceremonię. Ludzie prześcigają się obecnie w organizowaniu jak najbardziej wystawnych obiadów i kupowaniu dzieciom przystępującym do tego sakramentu coraz bardziej wymyślnych prezentów. W naszym kraju dzień ten obchodzi się z rozmachem i hucznie.

Duchowni jednak nawołują do tego, aby jednak odstawić te elementy na bok i skupić się na spotkaniu z Bogiem. Społeczeństwo jednak obiera zupełnie przeciwny kierunek, zmieniając tę ważną religijną uroczystość w małe wesela. Sukienki, które kupowane są dla dziewczynek zwykle przypominają te ślubne. Posiadają bowiem szereg koronkowych ornamentów, perełki i wykonane są z wysokiej jakości materiałów. W roku 2016 modne były takie, które sięgały do połowy łydki i wykonane były z lekkich tkanin, wśród których najbardziej popularny był len. Poza sukienką “do kościoła” rodzice kupowali również sukienki “na przebranie”, które były długie i eleganckie, notując ceny na poziomie kilkuset złotych. Prezenty, które otrzymują dzieci są drogie i nowoczesne.

Pomysł na prezent

To świetna okazja do tego, aby podarować im pierwszego laptopa, smartfon czy też elektroniczną wersję Biblii. Coraz częściej odchodzi się również od organizacji uroczystego obiadu w domu, wybierając na miejsce spotkania wystawne i ekskluzywne restauracje. Lokale trzeba zarezerwować nawet dwa lata wcześniej. A wydatki? Kiedy uroczystość dobiegnie końca, często okazuje się, że suma wszystkich wydatków, jakie pochłonęła Komunia Święta sięga około 10 tysięcy. Naukowcy nie mają wątpliwości co do tego, że dzieje się tak przez konformizm społeczny.

​Drogie prezenty i ekskluzywne obiady są zdecydowanie bardziej ważne niż sam fakt przyjęcia sakramentu Komunii Świętej. Taka jest obecnie moda i bardzo trudno będzie uciec z tego schematu. Wydaje się, że będzie to wręcz narastało i pochłaniało jeszcze więcej pieniędzy. Już teraz niektóre z rodzin, których nie stać na zorganizowanie tak wystawnego przyjęcia w ogóle rezygnują z zapraszania rodziny, bo wstydzą się swojej sytuacji finansowej.

 

Zobacz również