Obowiązkiem każdej dziewczyny jest to, aby na studniówkę włożyć czerwoną bieliznę. Tym, które tego nie zrobią, zgodnie z przesądami, grozi niepowodzenie podczas egzaminu dojrzałości. Bielizna koniecznie musi być czerwona, gdyż wynika to z symboliki kolorów. Czerwień najsilniej wpływa na ludzką psychikę, jest odcieniem życia, uczuć i władzy. Dodatkowo wiąże się ona z charakterami silnymi, zapewnia pewność siebie, wzmacnia odwagę, pomaga radzić sobie z trudnościami i zapewnia większą ilość silnej woli. Kiedy zakładamy ją na maturę i studniówkę, ma ona za zadanie stać się amuletem, który zapewni nam pomyślność. W imię tego przesądu uważa się również, że założone na studniówkę czerwone majtki powinny być na lewą stronę, co wzmaga siłę amuletu.
Studniówkowe przesądy
Po studniówce najlepiej jest ich nie prać, a na egzamin włożyć ją ponownie, tylko już prawidłową stroną. Wydaje się to bardzo niehigieniczne, stąd też pojawiły się czerwone podwiązki, które nie wymagają prania. Ważne jest również to, aby zakładana czy to na studniówkę czy na maturę bielizna, była elegancka. Chłopcom bardzo podoba się ten zwyczaj i próbują za wszelką cenę uchwycić ją swoim spojrzeniem. Często też proszą swoje koleżanki o to, aby te pokazały im ją, grożąc, że jeśli tego nie zrobią, obleją egzamin. Typowo męskim przesądem jest ten związany z garniturem. Wkładają go oni na studniówkę i jeśli świetnie się bawią, aplikują w niego szereg pozytywnych emocji i energii.
Ten sam powinni założyć w dniu, kiedy zaczną pisać sprawdzian weryfikujący ich wiedzę. Magiczna nitka na nadgarstku i inne wierzenia Czerwona nitka, którą tuż przed balem maturalnym wiąże bliska osoba na lewym nadgarstku licealisty, ma zagwarantować ochronę przez dobre i przyjazne moce. Ważne jest to, aby nie zerwała się ona aż do egzaminów, bo wtedy można mieć pewność, że uzyska się satysfakcjonujący wynik. Zwyczaj ten praktykowany jest od wieków. Wcześniej używano go jako symbol zdrowia i powodzenia. Był on również znakiem sekty kabalistów, a ostatnimi czasy posiada jeszcze inne znaczenie, gdyż wiąże się go z ruchem pro-ana.
Podczas tańczenie poloneza, bez którego nie mogłaby odbyć się chyba żadna studniówka z prawdziwego zdarzenia, należy zmylić nogę. Ma to zapewnić uzyskanie pozytywnych wyników. W Krakowie dużą popularnością cieszy się obskakiwanie na jednej nodze pomnika Adama Mickiewicza. Maturzyści wierzą w to, że zależnie od tego, ile okrążeń dadzą radę wykonać, taka będzie ich ocena z egzaminu. W dniu matury nie wolno ścinać włosów, chociaż niektórzy twierdzą, że nie należy tego robić od studniówki do dnia, w którym będzie się zdawało maturę. W włosach doszukuje się mądrości i inteligencji, a ich obcięcie może wiązać się ze ścięciem na egzaminie.