img

Co oznaczają hotelowe gwiazdki?

Często wybór noclegu na wakacje podejmowany jest przez nas w roztargnieniu lub zwyczajnie wydaje nam się, że liczba gwiazdek niewiele tak naprawdę mówi o tym, co czeka nas na miejscu. Okazuje się jednak, że na takie kwestie warto zwracać uwagę, ponieważ wiążę się z dodatkowymi udogodnieniami.

W Polsce dla hoteli, moteli i pensjonatów przyjmujących turystów przewidziano 5-stopniową kategoryzację, wyrażaną gwiazdkami. Poniżej przedstawiamy wybrane standardy dla hoteli różnej klasy, od pięcio- do jednogwiazdkowych.

Co muszą zapewniać wszystkie hotele?

Zacznijmy od standardu w obiekcie. Otóż niezależnie od ilości gwiazdek każdy obiekt musi zapewniać możliwość płatnością kartą płatniczą, zimną i ciepłą wodę przez całą dobę, telefon i faks dostępny dla gości w recepcji oraz miejsca postojowe na czas przyjazdu gości. Jeśli chodzi o pokoje to każdy obiekt musi zapewniać ręcznik i zmianę pościeli.

1 gwiazdka

Decydując się na hotel z jedną gwiazdką miejmy na uwadze, że minimalna powierzchnia pokoju dwuosobowego może wynosić 8 m2. Hotel nie zapewnia dostępu do Internetu, strzeżonego parkingu czy garażu. Warto wiedzieć, że w pokojach nie ma obowiązku umieszczenia radia ani telewizora.

2 gwiazdki

W tym wypadku minimalna powierzchnia pokoju dwuosobowego może wynosić 9 m2. Hotel zapewnia dostęp do Internetu, jednak strzeżonego parkingu czy garażu, klimatyzacji, sprzedaży prasy codziennej i kwiaciarni już nie. W pokoju znajdziemy radio, jednak nie telewizor, hotelowe materiały piśmiennicze, zestawy do czyszczenia odzieży, lodówkę, minibar, sejf czy wodę butelkowaną, wagę, suszarkę do włosów czy ręcznik kąpielowy a zmiana pościeli i ręczników odbywa się co 3 dni.

3 gwiazdki

Minimalna powierzchnia pokoju dwuosobowego wzrasta do 10 m2. Standard obiektu wygląda jak w przypadku hotelu z 2 gwiazdkami. W pokoju znajdziemy jednak radio, telewizor, telefon, hotelowe materiały piśmiennicze, zestawy do czyszczenia odzieży, wodę butelkowaną, ręcznik kąpielowy.

4 gwiazdki

W tym standardzie hotel musi zapewnić swoim gościom dostęp do Internetu, strzeżonego parkingu lub garażu, klimatyzacji, sprzedaży prasy i kwiaciarni lub możliwość dostarczenia kwiatów. Minimalna powierzchnia pokoju dwuosobowego musi wynosić 12 m2. W pokoju muszą znajdować się telefon, telewizor, radio, hotelowe materiały piśmiennicze, zestaw do czyszczenia odzieży, minibar lub lodówka, woda butelkowana, suszarka do włosów, ręcznik kąpielowy i zmiana pościeli codziennie.

5 gwiazdek

Standard hotelu pięciogwiazdkowego wygląda jak cztero- przy czym Minimalna powierzchnia pokoju dwuosobowego wzrasta do 14 m2, a w pokoju dodatkowo musi znaleźć się sejf i waga.

 

 

 

 

Zobacz również