img

Jaka jest różnica między motelem, hostelem a hotelem?

Planując wakacje lub wyjazd służbowy musimy podjąć decyzje, gdzie zakwaterujemy się podczas pobytu. Do dyspozycji mamy motele, hostele i hotele – niby podobne, jednak każdy z tych obiektów różni się między sobą. Wyjaśniamy na czym różnice te polegają.

Często w pośpiechu nie zwracamy uwagi na to jakiego rodzaju obiekt noclegowy wynajmujemy. Motel, hostel czy hotel – co za różnica? Otóż okazuje się, że bardzo duża. Jeśli zależy nam na osobnej łazience, kuchni czy pojedynczym pokoju, lepiej sprawdźmy czym różnią się poszczególne obiekty. W ten sposób zaoszczędzimy sobie wielu niespodzianek i świadomie podejmiemy decyzję.

Motel

Chodzi o rodzaj hotelu, który znajduje się przy uczęszczanym szlaku komunikacyjnym. Oferta moteli skierowana jest przede wszystkim do zmotoryzowanych podróżnych. Obiekty te usytuowane są najczęściej na obrzeżach miast, wzdłuż dalekich tras czy skrzyżowaniach ważnych dróg. Motele posiadają najczęściej duże parkingi i znajdują się w pobliżu stacji benzynowej. Tego rodzaju obiekt musi również świadczyć usługi gastronomiczne.

Hostel

Kiedy mówimy o hostelu mamy na myśli obiekt, który pozwala na tanie zakwaterowanie dużej liczby osób w pokojach wieloosobowych. Najczęściej udostępniana forma łóżek to opcja piętrowa. Od hotelu obiekt różni się tym, że posiada on specjalne części wspólne, z których mogą korzystać użytkownicy. Chodzi o te przestrzenie, które w hotelach są najczęściej częścią pokoju, czyli łazienki, kuchnie i pokoje wypoczynkowe. Wyposażenie hosteli jest bardzo różne i zależy głównie od wieku obiektu lub lat jego modernizacji. Należy zaznaczyć, że telewizory czy radia w pokojach są rzadkością, co wynika z oczywistych względów, że z pokoju korzysta większa grupa ludzi. Wszelkie funkcje rozrywkowe pełnią specjalnie przeznaczone do tego typu przestrzenie, gdzie można obejrzeć film lub czasem skorzystać z komputera. Z kuchniami w hostelach bywa różnie i wszystko zależy od obiektu. Często nie ma ich w ogóle, jednak w nowszych obiektach znajdziemy w pełni wyposażone kuchnie z piekarnikiem a nawet tosterem. Standardem jest darmowa kawa i herbata, czasem płatki i chleb tostowy. Ceny hosteli są różne i zależą od lokalizacji oraz liczby osób.

Hotel

Jest to obiekt, który tak samo jak hostel udziela noclegów krótko terminowych i posiada co najmniej 10 pokoi w większości 1-2 osobowych. Co ważne tylko hotele, według przepisów, posiadają klasyfikacje w postaci nadawanych gwiazdek. Wpływa na to wiele czynników, jak standard usług, lokalizacja i wyposażenie. Warto zaznaczyć, że coraz większym zainteresowaniem cieszą się aparthotele. Chodzi o rodzaj hoteli głównie w miejscowościach turystycznych, które wynajmują apartamenty za dość pokaźne kwoty.  

 

 

 

Zobacz również