img

Jak dobrze przygotować dziecko do I Komunii Świętej?

Ceremonia Pierwszej Komunii Świętej jest wydarzeniem ważnym nie tylko dla dzieci, ale też dla rodziców. Kiedy ten moment się zbliża, często czujemy się zagubieni i dlatego całą swoją energię koncentrujemy na przygotowaniach do przyjęcia, które będzie miało miejsce tuż po niej. Czas ten nie jest łatwy dla dziecka, bo w pewnym momencie musi sobie poradzić z chodzeniem do szkoły, a jednocześnie z uczestnictwem w spotkaniach w kościele. Komunia może budzić w nim lęk, dlatego niezwykle ważne będą te wskazówki, które otrzyma od swoich najbliższych.

Ten wzmożony wysiłek może przerodzić się w pojawienie się u naszego dziecka szeregu niepożądanych zachowań. Dziewięciolatki są bardzo podatne na wpływ otoczenia, wcielając w swoje codzienne poczynania te sposoby zachowania, które obserwują wśród rówieśników. W takich sytuacjach niezwykle ważna i cenna jest szczera rozmowa, podczas których mamy szansę odkryć męczące dziecko tajemnice. Tym sposobem komunikacji możemy również przygotować je do spowiedzi. Jest ona wyjątkowym spotkaniem z Jezusem, które daje czystą kartę na dalsze życie.

Jak nakłonić dziecko do spowiedzi?

Powinniśmy uświadomić dziecko, że jest ona nagrodą, a nie karą i sprawić, aby miało do niej pozytywne podejście i poznało jej właściwości. Słowa, które usłyszy od nas na temat Boga, będą dla niego kluczowe, dlatego wcześniej warto zastanowić się nad tym, co powiemy i w jaki sposób określimy nasze podejście do kwestii wiary. Jeśli sami często korzystamy z tego sakramentu, możemy zaprowadzić dziecko do kapłana, którego znamy i któremu ufamy. To pierwsze spotkanie ze spowiedzią przełoży się na podejście naszej pociechy do każdego kolejnego razu, dlatego istotne jest to, aby się nie pojawiło się zniechęcenie, a odczucia były możliwie jak najbardziej pozytywne. Przygotowania w rodzinie Już od najmłodszych lat warto tłumaczyć swojemu potomstwo to, dlaczego i po co chodzimy do kościoła. Ważne jest, żeby znało ono poszczególne części mszy i rozmawiało z nami na temat Boga.

​Wspólna modlitwa nie tylko scali rodzinę, ale także pozwoli przygotować się mentalnie na wydarzenie, jakim jest Komunia Święta. Warto również pilnować, aby dziewięciolatki nie opuszczały tych spotkań, które organizowane są w kościele. Poznają tam bowiem naukę i życie Jezusa. Sama uroczystość często ma bardzo wyjątkowy wymiar i nie przebiega w tym samym rytmie co niedziele msze. Pojawiają się tu takie elementy jak wprowadzenie do kościoła, a dzieci aktywnie uczestniczą w liturgii. Dzień ten powinien mieć rodzinną atmosferę i spokojny przebieg. Uczestnictwo w tych wydarzeniach jest bardzo emocjonujące i nawet ci drugoklasiści, którzy na co dzień nie zachowują się grzecznie, pokornieją. Po mszy dobrze jest usiąść z dzieckiem i porozmawiać z nim, a popołudniu, kiedy goście wyjdą, można wspólnie obejrzeć prezenty.

 

Zobacz również