img

Jak fotografować firmowe imprezy?

Warunki podczas fotografowania imprez firmowych przypominają w dużej mierze te, jakie panują podczas ślubu i wesela. Może nie jest to oczywiste na pierwszy rzut oka, ale fotografia biznesowa ma wiele wspólnego z fotografią ślubną – jako fotograf musisz pracować na naprawdę wysokim poziomie!

Nie liczy się tylko sprzęt

Poza środowiskiem fotograficznym istnieją stereotypu na temat fotografii ślubnej, bo co może być trudnego w pójściu na imprezę i zrobieniu kilku ładnych zdjęć zakochanej parze? A jednak, takie „gadanie” sprawdza się jedynie w teorii, ktokolwiek został puszczony w żywioł weselnego przyjęcia, wie, jak trudno się tam odnaleźć. Przede wszystkim trzeba być skupionym, bacznie obserwować gości oraz pomysłowym, bo praktycznie co chwila pojawia się możliwość zrobienia zdjęcia, które na zawsze pozostanie w albumie ślubnym. To samo dotyczy imprezy firmowej.

Żywioł

Takie imprezy zazwyczaj płyną alkoholem oraz panuje na nich atmosfera rozluźnienia i swawoli. Przynajmniej po częściach oficjalnych. Kto by nie chciał wykorzystać okazji na chwilę relaksu? Pracuje się zwykle na dwóch typach imprez: pierwszy to imprezy z klasą, gdzie towarzystwo wie, jak się odpowiednio zachować, a drugi to „popijawy”, gdzie kultura znika z każdym kolejnym kieliszkiem. Takie imprezy trwają bardzo długo, a ty jako fotograf musisz wiedzieć kiedy przyjść i kiedy wyjść, żeby zrobić satysfakcjonujące wszystkich (również ciebie) zdjęcia i nie stracić niepotrzebnie czasu. W końcu późniejszy proces wyboru i obróbki graficznej zdjęć również trochę trwa.

Najlepiej od początku

Fotografuj jak najwięcej od samego początku trwania imprezy, kiedy wszyscy są jeszcze ładnie ubrani, pomalowani i uśmiechnięci. Jeśli ktoś nie chce, żebyś robił mu zdjęcia – jego sprawa. Nic na siłę. Nikogo do niczego nie zmuszaj. Twoim obowiązkiem jest sfotografowanie wszystkich gości, ale i tak później każdy z nich będzie musiał podpisać umowy na wykorzystanie swojego wizerunku.

Ustal godziny pracy

Ze swoim pracodawcą koniecznie ustal godziny pracy. Nie ma potrzeby, żebyś siedział na imprezie od 18 do 3 w nocy. Liczy się efekt zdjęć, a nie czas pracy. Nikt nie będzie pamiętał o tym, czy byłeś przez cztery godziny czy przez dziewięć, jeśli zrobisz dobre zdjęcia.

Fotografuj w różnych miejscach

Jeśli to impreza o wysokim prestiżu, fotografuj gości już na starcie – gdy przekraczają próg, czasem na czerwonym dywanie. Używaj kilku obiektywów, wejdź na parkiet, na salę z przekąskami, zachęcaj do pozowania i w miarę możliwości ustawiaj gości (jeśli wyrażają na to zgodę). Wykorzystaj wszystkie elementy ekspozycji, nie omiń ważnych momentów (np. wręczania nagród) i staraj się być wszędzie!

Zobacz również